Θεσσαλονίκη update

Καλημέρα σας! Είμαι νέο μέλος στο forum και επικροτώ την προσπάθεια.. Δυστυχώς στην πόλη μας δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι χώροι για καφέ χωρίς καπνό! Στη λίστα των καταστημάτων είδα το Ζώγια, Αγιολί και Βυζαντινό Μουσείο, που τα δοκίμασα και καπνίζουν μέσα κανονικότατα! Μπορούμε να κάνουμε μια προσπάθεια να ανανεωθεί η λίστα παρακαλώ? Δυστυχώς, παρόλο που είμαι φανατική αντικαπνίστρια, πρόσφατα που έγινα μητέρα συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχουν χώροι να βγει κανείς με παιδί στην Θεσσαλονίκη και όχι μόνο.. Πρέπει επιτέλους κάτι να γίνει και είμαι στη διάθεσή σας να βοηθήσω μαζί και με άλλους φίλους μου που έγιναν πρόσφατα γονείς. Περιμένω τα σχόλιά σας (από τους Θεσσαλονικείς) και μια συντονισμένη προσπάθεια για την ανανέωση της λίστας! Ευχαριστώ!

Ευχαριστούμε για το

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον. Κάνουμε προσπάθεια συντήρησης του καταλόγου. Χρειαζόμαστε όμως τη συμμετοχή σας. Θα μπορούσατε να προσθέσετε μια "αξιολόγηση" σ' αυτά τα καταστήματα. Θα τη βρούμε και θα τη λάβουμε υπόψη μας.

Βρείτε το κάθε κατάστημα (απ' την αναζήτηση) και πατήστε το μαύρο πρόσωπο. Για παράδειγμα εδώ:
http://forum.nosmoke.gr/nosmoke/rate/262/1

Τώρα που έπιασαν τα κρύα, βλέπουμε αυξημένο ενδιαφέρον για τον κατάλογο. Θα κάνουμε μια προσπάθεια βελτίωσής του.

Επειδή το φόρουμ δεν έχει πολλή κίνηση και δεν αξίζει να το παρακολουθεί κάποιος κάθε μέρα, θα κοιτάξω να εγκατασταθεί κάποιος τρόπος ειδοποίησης μέσω e-mail, όταν υπάρχουν καινούργιες αναρτήσεις.

Θεσσαλονικη μου καπνιστη!

Καλημέρα σας, μολις σημερα γραφτηκα κ γω στο φορουμ. Η κατασταση στη Θεσσαλονικη ειναι πραγματικα απελπιστική. Ειμαι εγκυος και δυστυχως εκτος απο τα Fridays κ το Fregio δεν βρισκω μαγαζι χωρις καπνιλα! Στον Μολυβο και στο Beer Saloon το προσωπικο με ενημερωσε οτι καπνιζουν κανονικα. Ευχομαι να μεγαλωσει η λιστα του Nosmoke και συγχαρητηρια σε οποιον το ξεκινησε. Θα ενημερωσω και γω τις "αξιολογησεις". Σας ευχομαι ολους καλες γιορτες και η νεα χρονια να μας ερθει με μια πνοη καθαρου αερα μπας και ξελαμπικαρουν τα μυαλα μας!

Η επηρροή του δημάρχου

Εκτός από την τήρηση του νόμου για το κάπνισμα, μ' ενδιαφέρουν και τα θέματα πεζών (π.χ. η τήρηση του νόμου για το παρκάρισμα).
Διαβάζω εδώ για τη "Θεσσαλονίκη καπνιστή" και διαβάζω άρθρα που εμφανίζουν τον Μπουτάρη να περιφρονεί το νόμο για το κάπνισμα και να καπνίζει σε δημόσιους χώρους και σε εστιατόρια.

Για τα θέματα πεζών όμως συμβαίνει το αντίθετο. Ο Μπουτάρης ενδιαφέρεται για τα θέματα πεζών και συνεργάζεται με σχετικούς συλλόγους (Ένωση Πεζών) με αποτέλεσμα η Θεσσαλονίκη να βρίσκεται μπροστά από άλλες ελληνικές πόλεις (Αθήνα) στη βιώσιμη κινητικότητα, με δράσεις όπως η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας, πεζοδρομήσεις της παραλιακής και αλλού, χωροθέτηση στις πιάτσες ταξί, ποδηλατόδρομοι, κ.λ.π.