ζητω βοηθεια

καλησπερα,χρονια υποφερω απο το τσγγαρο του γειτονα,του εκανα παρατηρηση και με εδειρε.εκανα μυνηση και το δικαστηριο ειναι φλεβαρη.δεν εχω ιδεα απο δικηγορους και δικαστηρια,και δεν εχω και πολλα λεφτα για δικηγορους,το μονο που ξερω,οτι αν δεν πεισω το δικαστηριο,και θα καπνιζει και θα με δερνει.καθε συμβουλη σας μου ειναι υπερπολυτιμη.ευχαριστω πολυ.

Πώς έφτανε ο καπνός;

Δεν έχω νομικές συμβουλές. Απλά τη γνώμη μου:

Πώς φτάνει ο καπνός στο σπίτι σου απ' το σπίτι του γείτονα; Περνάει απ' το διάδρομο;
Δεν απαγορεύεται να καπνίζει κάποιος στο σπίτι του, αλλά σε περιπτώσεις που ο καπνός πηγαίνει στο σπίτι άλλου δεν ξέρω τι ισχύει.
Αν ο καπνός περνάει απ' τις χαραμάδες της πόρτας, ίσως μπορείς να κλείσεις τις χαραμάδες. Θα κάνεις και οικονομία στη θέρμανση.
Αν ο διάδρομος (κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας) έχει κάποιο παράθυρο, άνοιξέ το.
Δεν θα επικοινωνούσα με το άτομο εφόσον είναι βίαιος. Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις μέσω τρίτου ή μέσω του διαχειριστή της πολυκατοικίας. Αν ο γείτονας κλείσει κι αυτός τις χαραμάδες της πόρτας του θα είναι καλό και γι' αυτόν (λόγω οικονομίας θέρμανσης).

Κι εγώ έχω φάει ξύλο από άγνωστο επειδή έκανα παρατήρηση για το κάπνισμα σε κλειστό δημόσιο χώρο. Μου έσπασαν τη μύτη και έσπασαν τα γυαλιά φίλου μου που ήταν μαζί μου. Δεν ήξερα ποιοι ήταν και δεν το συνέχισα. Πλήρωσα 300 ευρώ για τα γυαλιά. Εκ' των υστέρων, έπρεπε τουλάχιστον να μιλήσω με τη διεύθυνση του καταστήματος, μήπως και μου επιτρέψουν να δω τις καταγραφές απ' τις κάμερες που σίγουρα πρέπει να υπήρχαν.

ζητω βοηθεια

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.καπνιζουν απιστευτα μεσα στο σπιτι τους και χειμωνα λογο κρυου δεν ανοιγουν το παραθυρο αλλα την εξωπορτα για να φυγει ο καπνος.ολος ο οροφος ειναι μεσα στην τσιγγαριλα και βεβαια ο καπνος μπαινει στο σπιτι μου,γιατι κυκλοφορει οπως ο αερας.τωρα βεβαια λογο μυνησης προσπαθουν να μην καπνιζουν για να με βγαλουν τρελλη στο δικαστηριο.σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες ειναι πολυ σημαντικες για μενα.