Τέλος το κάπνισμα

http://www.stupidity.gr/3283/blog/quit-smoking/

Καλό κείμενο από κάποιον που έκοψε το κάπνισμα πρόσφατα. Έχει γράψει και άλλα κείμενα πριν το κόψει.

καπνιζω απο 18 χρονων , τωρα

καπνιζω απο 18 χρονων , τωρα ειμαι 55 περσι που εκανα εξετασεις με δειχνουν πεντακαθαρο , εσεις πως πατε απο υγεια ? ολα ειναι θεμα dna , μην το κουραζεται μπορει να πεθανεται απο καρκινο απο το αγχος να μην παθεται κατι ! πολλες τετοιες περιπτωσεις , α, και η ρουφινια σκοτωνει ,

ολα θεμα dna

καπνιζω απο 18 χρονων , τωρα ειμαι 55 περσι που εκανα εξετασεις με δειχνουν πεντακαθαρο , εσεις πως πατε απο υγεια ? ολα ειναι θεμα dna , μην το κουραζεται μπορει να πεθανεται απο καρκινο απο το αγχος να μην παθεται κατι ! πολλες τετοιες περιπτωσεις , α, και η ρουφινια σκοτωνει ,

απαντηση

για πολλοστή φορά αποφασίζω να σταματήσω το κάπνισμα. σήμερα δεν κάπνισα. δυσκολεύομαι γιατί φοβάμαι ότι θα ξανακαπνίσω. έχω κάνει πολλές υποτροπές και δεν έχω τόση εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. σήμερα πάντως δεν κάπνισα αλλά δεν βγήκα και καθόλου έξω. αύριο που θα βγω και που όλοι οι γνωστοί καπνίζουν, τι θα γίνει;
επίσης φοβάμαι τα σχόλια του τύπου " πάλι τα ίδια... θα το ξαναρχίσεις, 4χρόνια το παλεύεις" και άλλα...

δηλαδή αν κάποιος δεν έχει

δηλαδή αν κάποιος δεν έχει καλό dna να τον φλομώσουμε στον καπνό να αρρωστήσει!! Εξάλλου το είπε και ο Δαρβίνος . Να επιβιώνουν οι ισχυροί . Οι υπόλοιποι να ψοφήσουν . Ε ρε ξυλο που θελουν ορισμένοι..

Ρίσκα και αυτονόητα

Ο κίνδυνος να πεθάνεις από το κάπνισμα δεν είναι τεράστιος, αλλά είναι στατιστικά υπαρκτός.
Φυσικά και δεν βλέπουμε τους γνωστούς μας καπνιστές να πεθαίνουν δεξιά και αριστερά, αλλιώς θα το είχαν όλοι κόψει.
Θα μπορούσες να συγκρίνεις την επικινδυνότητα του καπνίσματος με άλλες δραστηριότητες, όπως η οδήγηση.
Πολλοί από εμάς έχουμε συγγενείς και γνωστούς που έχουν σκοτωθεί σε τροχαία. Επίσης έχουμε συγγενείς και γνωστούς που έχουν πεθάνει από καρκίνο. Στην περίπτωση του καρκίνου δεν είμαστε σίγουροι αν ευθυνόταν το κάπνισμα, επομένως δεν αντιλαμβανόμαστε ακριβώς τον κίνδυνο.
Με την οδήγηση σκοτώνονται στην Ελλάδα γύρω στα 1400 άτομα το χρόνο.
Σύμφωνα με ένα άρθρο, με το κάπνισμα πεθαίνουν 20.000 άτομα το χρόνο στην Ελλάδα (http://forum.nosmoke.gr/node/427).

Ανεξάρτητα από τις στατιστικές όμως, πολλοί από εμάς ενοχλούμαστε από τον καπνό και θέλουμε να προστατέψουμε το νόμιμο δικαίωμά μας να είμαστε σε χώρους που δεν βρωμάνε από τσιγάρο. Ο σκοπός αυτού του ιστοχώρου είναι να προστατέψουμε αυτό το αυτονόητο δικαίωμά μας. Ένας τρόπος είναι να πηγαίνουμε σε καταστήματα που τηρούν το νόμο και να ζητάμε από τα υπόλοιπα να τον τηρήσουν.

Αποκαλώντας την εφαρμογή του νόμου "ρουφιανιά", θέλεις να προωθήσεις μια νοοτροπία που κάνει μεμπτή τη χρήση του νόμου για την προστασία των δικαιωμάτων μας. Δικαίωμά σου να προωθείς τις απόψεις σου. Αν θες, άνοιξε ένα θέμα και τεκμηρίωσε τις απόψεις σου για το πως δεν πρέπει να κάνεις χρήση του νόμου για να προστατέψεις τα ατομικά σου δικαιώματα.