Πήγα, καπνίζανε, έφυγα

Χθές πήγα σε ένα καφέ στη γειτονιά μου για μια συνάντηση με μερικά άτομα για κάποιο θέμα του δήμου μας.
Τους είχα δηλώσει εκ' των προτέρων οτι επιφυλάσσομαι να συμμετέχω αν ο χώρος είναι άκαπνος.
Όταν πήγα δεν κάπνιζε κανένας. Ο χώρος ήταν ευχάριστος.

Σε ένα διπλανό τραπέζι μια κοπέλα άναψε τσιγάρο.
Πήγα και της είπα οτι με ενοχλεί ο καπνός και αμέσως το έσβησε.
Σε δευτερόλεπτα ήρθε αμέσως ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, ενοχλημένος, και μου ζητούσε εξηγήσεις.
Μου είπε οτι καπνίζουνε στο κατάστημα.

Σκέφτηκα λίγο τη στάση μου για το αν θα έπαιρνα την αστυνομία ή το 1142, ή αν θα έκανα καβγά.
Αποφάσισα να σηκωθώ και να φύγω αφού εξήγησα το λόγο σε δύο-τρία άτομα απ' την παρέα μου.
Είχα ήδη εκνευριστεί νωρίτερα στη δουλειά μου όταν ακολουθώντας τη μυρωδιά του καπνού βρήκα κάποιους να καπνίζουνε σε μια αίθουσα.
Δεν ήθελα να εκνευριστώ περισσότερο.

Πάντως είναι λίγο γελοίο να έρχεται ο καταστηματάρχης να μου ζητήσει εξηγήσεις επειδή είπα σε κάποια πελάτισσά του οτι με ενοχλεί ο καπνός.

Το κάνει γιατί ξέρει ότι οι

Το κάνει γιατί ξέρει ότι οι περισσότεροι μη καπνιστές στην Ελλάδα δέχονται αδιαμαρτύρητα τον καπνό των καπνιστών, και ετσι γενικά περισσότερους πελάτες θα έχει επιτρέποντας ελεύθερα το κάπνισμα, παρά απαγορεύοντάς το. Εσύ δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα, αφού το 1142 είναι μια υποκρισία που υπάρχει μόνο για τα προσχήματα (Η Ευρωπαϊκή Ενωση μας το επέβαλε??), η δημοτική αστυνομία δεν πρόκειται να του κόψει κανένα πρόστιμο αφού το πιθανότερο είναι οτι πληρώνει και την προστασία του και όλα καλά...

Απαράδεκτο... Να δέχεται η

Απαράδεκτο... Να δέχεται η καπνίστρια να σβήσει το τσιγάρο και να αντιδρά ο καταστηματάρχης.... Τι να πεις...
Πάντως, καταγγελία πρέπει να γίνει. Αν όχι άμεσα, να το αναφέρεις μαζί με μια μελλοντική καταγγελία. Αν δεήσουν κάποια στιγμή να κάνου ελέγχους, να έχουν στα υπ'όψιν και το κατάστημα αυτού του "ευγενέστατου" ιδιοκτήτη...