Κανει τιποτα τελικά το 1142 ή μας δουλεύουν κανονικότατα?

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά
Το τελευταίο διάστημα διαπίστωσα ότι η εφαρμογή του νόμου της απαγόρευσης καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους έχει ατονήσει.
Καταρχήν, καπνίζουν οι συνάδελφοί μου στην υπηρεσία μου.
Το κατήγγειλα στο 1142, αλλά δεν έγινε τιποτε απολύτως σχετικά, παρά στάλθηκε ένα εγγραφο στην προϊσταμένη μου,το οποίο μάλιστα δεν ξέρω αν είχε σχέση και με την καταγγελία μου, το οποίο έλεγε στους προϊσταμένους να κάνουν "σύσταση" στους υπαλλήλους να μην καπνίζουν! Φυσικά, κανείς δεν το σεβάστηκε, εξαλλου οι περισσότεροι καπνιστές σήμερα ειναι και θρασείς, εξακολουθούν όλοι να καπνίζουν κανονικότατα, παρά το γεγονός μάλιστα οτι είμαστε γραφείο εξυπηρέτησης κοινού και δεν είμαστε μόνο μεταξύ μας!
Δεύτερον, οι περισσότερες καφετέριες αλλά και τα εστιατόρια εχουν πλέον επιτρέψει ευθαρσώς το κάπνισμα σε όλους τους χώρους τους. Οι μη καπνιστές πλέον δεν εχουμε καθαρό χώρο, χωρίς καπνό για να καθίσουμε χωρίς να γινόμαστε αποδέκτες παθητικού καπνίσματος. Τηλεφώνησα και πάλι για κάθε ένα από αυτά τα μέρη στο 1142, βλεπω οτι εξακολουθεί να μη συμβαίνει τίποτε απολύτως, προφανώς δεν κόβονται πλέον πρόστιμα, δεν υπάρχει καμία κύρωση.
Επιπλέον μου κανει εντύπωση, που κάθε φορά οι τηλεφωνητές του 1142 με τους οποίους μιλώ, ζητάνε τα στοιχεία μου. Τι σημαίνει αυτό? Οτι "φακελώνομαι"? Υποτίθεται οτι οι καταγγελίες μπορούν να είναι και ανώνυμες!
Τι θα γίνει με την εφαρμογή του νόμου τελικά? Θα παραμείνει άλλος ένας νόμος από τους πολλούς στην Ελλάδα που μένουν ανεφάρμοστοι, μόνο στα χαρτιά, για να κοροϊδεύουν τον κόσμο κάποιοι επιτήδειοι?
Θα εξακολουθήσει η μειοψηφία των καπνιστών να επιβάλλει την καρκινογόνα συνήθειά τους στην πλειοψηφία των μη καπνιστών που επιλέγουν να προστατεύσουν την υγεία τους?
Θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη ή θα παραμείνουμε τριτοκοσμικοί?

ΚΑΤΑΝΟΜΑΣΕ ΤΗΝ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

"Ομαδικές καταγγελίες",

"Ομαδικές καταγγελίες", εννοείς δηλαδή που αφορούν πολλές υπηρεσίες ταυτόχρονα?
Βλέπεις κάποιο ενδιαφέρον από το Υπουργείο για την επιβολή κυρώσεων ή τη διατήρηση του νόμου ως έχει? Νομίζω ότι με τις "ευλογίες" του Υπουργείου έχει συμβεί αυτό που συμβαίνει αυτές τις μέρες, δηλαδή το κάπνισμα επανήλθε παντού και υποκρίνονται ότι ο νόμος δεν υπάρχει.

ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

ΙΔΟΥ ΜΕΡΙΚΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑς ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΤΙΜΟΣΙΔΗ (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

210-5239555
210-5221902
ΜΙΛΗΣΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .
ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ.

Ομαδικές καταγγελίες ή ατομικές προσπάθειες;

Μήπως "ομαδικές καταγγελίες" σημαίνει να πάρουν πολλοί το 1142 για τον ίδιο δημόσιο χώρο;

Κατά τη γνώμη μου το 1142 είναι για ατομικές καταγγελίες. Το καλείς αν είδες την παράβαση του νόμου με τα μάτια σου. Όχι επειδή διάβασες κάτι στο internet.

Όσο για το αν δίνεις τα στοιχεία σου ή όχι, είναι προαιρετικό. Εγώ τα δίνω. Δεν έχω κάτι να κρύψω. Αν έκανα μια νομική κίνηση εναντίον κάποιου καταστήματος θα ήμουν υποχρεωμένος να την κάνω επώνυμα.

@ambre Απ' ό,τι βλέπω αντιστέκεσαι στον καπνό αρκετά. Για τις καφετέριες/εστιατόρια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κατάλογο της Ψυχαγωγίας χωρίς καπνό για να υποστηρίξεις τα καταστήματα που τηρούν το νόμο. Αν έχεις τη διάθεση μπορείς να παραπονεθείς στα άτομα που καπνίζουν. Βρίσκω πως είναι πιο αποτελεσματικό όταν τους λέω "με ενοχλεί ο καπνός" παρά "δεν επιτρέπεται το κάπνισμα". Μερικοί το σβήνουν.

Πρόσφατα πήγα σε ένα εστιατόριο και ρώτησα αν τηρούν το νόμο για το κάπνισμα. Η σερβιτόρα μου είπε "Επιτρέπεται το κάπνισμα. Να σας φέρω τασάκι;" Μετά από λίγο κάποιος άναψε τσιγάρο. Είπα στη σερβιτόρα οτι "με ενοχλεί ο καπνός". Με ρώτησε αν θα ήθελα να ανοίξει την πόρτα αλλά εγώ της είπα "μπορείτε να του πείτε να το σβήσει;". Η σερβιτόρα δυσανασχέτησε αλλά πήγε και του μίλησε και ο καπνιστής έσβησε το τσιγάρο. Έτσι μπόρεσα να φάω με καθαρό αέρα και έδωσα και το μήνυμα στην σερβιτόρα και τον καπνιστή πως ο καπνός ενοχλεί.

Η σύσταση σε συναδέλφους είναι η πιο δύσκολη. Το κάνω μερικές φορές και συνήθως συμμορφώνονται αλλά αισθάνομαι σαν αστυφύλακας. Με τη σειρά τους προσπαθούν να κρυφτούν καπνίζοντας στην τουαλέτα, σε κλειστά δωμάτια, κ.λ.π. Πάντα το πιο αποτελεσματικό είναι "με ενοχλεί ο καπνός". Σιγά-σιγά ελπίζω να καταλάβουν πως ο καπνός ενοχλεί όπου κι αν καπνίζουν μέσα στο κτίριο.

τι εγινε ρε ρουφιανακο ?

τωρα εσυ που τσακιζεσαι να παρεις και να ρουφιανεψεις στο 1114 , εζησες περισσοτερο και καλυτερα? χαχχαχαχαχαα

ρουφ ρουφ ρουφ

ρουφ ρουφ ρουφ

και στην δουλεια που τους

και στην δουλεια που τους ρουφιανεψες ολους , δεν σου κανανε την μουρη μωβ ? τουλαχιστον εισαι πιο υγιης και πιο ευτυχισμενος απο τους αλλους?

Απάντηση

Πόσο πρέπει να ανεχόμαστε θρασύδειλους σαν τον κάφρο που καλύπτεται πίσω από την ανωνυμία του και αποκαλεί ρουφιάνους αυτούς τους πολίτες που ενδιαφέρονται για την υγεία τους και την υγεία των παιδιών τους?
Γιατί ο διαχειριστής δεν καθαρίζει το φόρουμ από τέτοια υβριστικά σχόλια?

Γιατί να μην τους ανεχόμαστε;

Το "ρουφ" σχόλιο είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας που μας έχει κρατήσει πίσω. Δεν με παραξενεύει καθόλου. Καλό είναι να το βλέπουμε και γραμμένο.