Διακοπή καπνίσματος

Καλησπέρα. Ήθελα να μοιραστώ την δική μου ιστορία. Ξεκίνησα να καπνίζω στα 26 κατά την διάρκεια εξεταστικής περιόδου στο Πανεπιστήμιο. Κάπνιζα επί 1.5 χρόνο αρχικά στριφτά και μετά κανονικά τσιγάρα. Για 3.5 χρόνια έκανα ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά εδώ και 1 μήνα καπνίζω πάλι κανονικό διότι τα υγρά του ηλεκτρονικού έχουν γίνει πανάκριβα. Θέλω να το κόψω και για να μην πάθω καρκίνο και άλλες ααθένειες αλλά και για οικονομικούς λόγους. Έχω παρατηρήσει ότι μπορώ να είμαι χωρίς καπνό για πάνω από 2 μέρες χωρίς κανένα σύμπτωμα στέρησης. Την τελευταία φορά έκανα 5 μέρες να καπνίσω χωρίς να με ωθεί κάτι προς το τσιγάρο. Η μεγάλη πλάκα είναι ότι την 5η μέρα άρχισα να το σκέφτομαι και αγόρασα και πάλι. Σήμερα που σας γράφω κατάφερα να μείνω 2 μέρες χωρίς να καπνίσω και χωρίς παρανέρεγειες από την έλλειψη νικοτίνης αλλά μόλις πήγα σε ένα καφέ και είδα μια γυναίκα με πακετάκι στο τραπέζι ζήλεψα και πήγα και αγόρασα. Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ μπορώ να μείνω μακριά από τα τσιγάρα, ζηλεύω όταν δω καπνιστή. Τι μπορώ να κάνω για να απαλλαγώ;Τι μου προτείνετε;